Wednesday , November 14 2018
Home / Lajme nga Shqipëria

Lajme nga Shqipëria

Rama frikë nga opozita, s’dërgoi ftesë

TIRANE Pas mbledhjes së Këshillit të Stabilizim Asociimit sot në Bruksel, ku i pranishëm ishte edhe ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, vjen nga reagim nga kryetari i komisionit për integrimin europian, Genc Pollo. Përmes një mesazhi Pollo theksoi se sot opozita nuk u lejua që të …

Read More »

Rama largohet vetëm me protesta mbarëpopullore

DURRES  Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, ishte e pranishme sot në një takim me kryesinë e LSI Durrës. Në këtë takim ajo shoqërohej nga deputetët e këtij qarku, Lefter Koka dhe Nora Malaj. Kryemadhi shprehu gadishmërinë për të bashkëpunuar në të gjitha nivelet me partitë opozitare për …

Read More »

Kriminelët në burg

TIRANE OSBE ka mirëpritur vendimin e gjykatës për Emiljano Shullazin dhe bandën e tij. “Jemi të inkurajuar nga operacionet e muajve të fundit kundër krimit të organizuar dhe, së bashku me qytetarët shqiptarë që respektojnë ligjin, presim të shohim më shumë arrestime dhe dënime të kriminelëve të rrezikshëm,” thuhet në …

Read More »

Shqipëria të thellojë reformat

Bashkimi Europian ka bërë një  deklaratë pas takimit të Këshillit të Stabilizim Asocimit. BE ritheksoi nevojën jetike që Shqipëria të thellojë reformat. “Shqipëria duhet të konsolidojë progresin e bërë në Reformën në Drejtësi si dhe në procesin e Vetting-ut,” thuhet në deklaratë. Bashkimi Europian gjithashtu kërkoi rezultate të prektshme në …

Read More »

Marrim kryesimin në 2019

BUDVA Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka deklaroi sot se Shqipëria merr kryesimin e A-5, pas më pak se dy muajsh. Këtë fakt Xhaçka e bëri të ditur gjatë një takimi me Ministrat e Mbrojtjes të SHBA – Karta e Adriatikut (Shqipëri, Kroaci, Mali i Zi, Maqedoni dhe Bosnje – Hercegovinë), …

Read More »

Shqipëria ka shkelur rregullat globale të tregtisë

Ligji i miratuar në fshehtësi nga parlamenti shqiptar për ndalimin e pijeve energjike e freskuese për të gjitha moshat nën 18-vjeç shkel rregullat globale të tregtisë. Ky qëndrim vjen nga Drejtoria e Përgjithshme për Tregun e Brendshëm, Industrinë dhe Sipërmarrjen dhe Biznesin e Vogël në Komisionin Europian. Sipas këtij departamenti, …

Read More »