Friday , December 14 2018
Home / Lajme nga Maqedonia

Lajme nga Maqedonia

24 vjet nga themelimi i UT-së

Pas homazheve tek varrezat e qytetit, delegacioni i njëjtë ka bërë homazhe dhe ka vendosur lule të freskëta tek busti i dëshmorit të arsimit shqip në Maqedoni, Abdylselam Emini, i cili u vra nga forcat policore në mbrojtje të themelimit të Universitetit Tetovë, 14 dhjetor – Me një akademi solemne, …

Read More »

27 Prilli, ligji do të amnistojë 30 persona –

14 Dhjetor 2018 / 15:15 Ligji për Amnisti , i cili të hënë pritet që të jetë para deputetëve në Kuvend, do t’i përfshijë 30 persona.  Jozyrtarisht, amnistia për 27 prillin nuk vlen për Mitko Çavkovin, Vlladimir Atanasovin, Aleskandar Vasilevskin- Ninxha dhe 40 persona të tjerë të dyshuar, të akuzuar …

Read More »

100 për qind më shumë para për komunat në vitin 2019

Maqedonisë i duhet stabilitet financiar në pushtetin lokal. Kryetar i BNJVL-së Petre Shilegov kërkoi shqyrtimin e pozitës së deritanishme të pushtetit lokal lidhur me kompetencat dhe mjetet që marrin për realizimin e projekteve në shërbim të qytetarëve. Vitet e kaluara komunat kanë qenë plotësisht të harruara shtoi Shilegov. Qytetarët duan …

Read More »

27 Prilli, të akuzuarit zbulojnë detaje të reja –

14 Dhjetor 2018 / 15:32 Gjykata Penale dërgoi kërkesë në Ministrinë e Drejtësisë që të vlerësojë nëse dëshmitë që i propozon Mitko Çavkov për 27 prillin, mund të deklasifikohen që të përdoren në procedurë. Në seancën e sotme, prokuroria paraqiti një sërë mesazhe nga ekspertiza e telefonave të Luben Arnaudovit …

Read More »