Monday , January 21 2019
Home / Lajme nga Diaspora

Lajme nga Diaspora

Lajme nga Diaspora

Muharrem Behrami bëhet hero në Austri

[ad_1] Muharrem Behrami nga Podujeva, i cili punon dhe vepron në Linz të Austrisë, është bërë hero në këtë shtet. E gjithë kjo, pasi që Behrami ka intervenuar për të shpëtuar një 14-vjeçar i cili kishte mbetur i mbyllur në një oxhak. Behrami së bashku me zjarrfikësit dhe Policinë austriake, …

Read More »

Gjuha shqipe në Turqi, konsiderohet arritje e vitit

[ad_1] Mësimdhënia e gjuhës shqipe si lëndë me zgjedhje në shkollat 8-vjeçare në Turqi, përkrah kurseve intensive të pavarura të shqipes u konsiderua sot si një arritje e rëndësishme nga Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Genti Gazheli. Në mesazhin drejtuar shqiptarëve me rastin e festave të fundvitit, Gazheli evidentoi të …

Read More »

26 vjeçari shqiptar vdes tragjikisht në Itali

[ad_1] Një 26 vjeçar shqiptar banues në Nichelino, gjeti vdekjen në një aksident rrugor mëngjesin e sotëm në Itali. Aksidenti ndodhi në rrugën provinciale 222 në Castellamonte. Djali ishte në bordin e një mjeti Citroen C3 së bashku me një vajzë 28-vjeçare rumune. Pak përpara kryqëzimit për në Bairo u …

Read More »

Vritet një shtetas nga Maqedonia në Zvicër

[ad_1] Në Rüti ZH, një person i panjohur ka qëlluar me disa të shtëna në një lokal. Me këtë rast, një person ka humbur jetën. Mëngjesin e së martës, në Rüti ZH janë dëgjuar të shtëna! Pak para 02:00, Policia Knatonale e Cyrihut ka marr informatë se një person kishte …

Read More »

Biznesmeni shqiptaro-zviceran thotë se në Maqedoni s’ka kushte për investime të diasporës

[ad_1] Gjatë reportazheve të zhvilluara në kuadër të emisionit “Me Diasporën” vërehet se shumë biznesmenë shqiptarë në diasporë me prejardhje nga Kosova, investojnë edhe në vendlindje, raporton “LAJM TV”. Për dallim prej biznesmenëve me prejardhje nga Kosova, ata me prejardhje nga Maqedonia nuk mund të lavdërohen me investime në Maqedoni, …

Read More »

Ëndrra e Lona Alias në Amerikë

[ad_1] Ajo është e para që ka sjellë një inovacion në fushën e modës së qëndrueshme. Ka fituar çmimin e parë në shkollën më të famshme të start up-eve në botë Y Combinator në Silicon Valley, ku ka takuar dhe është frymëzuar nga themelues të kompanive të fuqishme në botë …

Read More »

Gazmend Hysnaj hero në Itali

[ad_1] Fieraku Gazmend Hysnaj, një emigrant shqiptar me banim në Itali është kthyer në heroin e ditës në mediet italiane. Prestigjiozja “La Repubblica” i ka dedikuar një artikull Gazmendit i cili ka vrapuar për të shpëtuar jetë njerëzish në tërmetin shkatërrimtar në Sicili. Një ditë më parë, qytezat siciliane u …

Read More »