Saturday , January 19 2019
Home / Sport / Zyrtarizohet kalendari i Botërorit 2019, ja ku zhvillohet gara e nr.1000 e historisë

Zyrtarizohet kalendari i Botërorit 2019, ja ku zhvillohet gara e nr.1000 e historisë

[ad_1]

Federata Ndërkombëtare e Automobilizmit (FIA) ka zyrtarizuar sot kalendarin e garave të Botërorit 2019 në Formula 1, i cili ishte bërë publik dy muaj më parë, por ishte provizor. Por ai kalendar nuk ka asnjë ndryshim nga ky që u konfirmua sot, me 21 gara.

Sezoni 2019, ashtu si zakonisht do të nisë nga pista australiane e Melburnit, më 17 mars, ndërsa gara e fundit do të zhvillohet më 1 dhjetor 2019, në Abu Dhabi. Viti 2019 do të regjistrojë edhe garën nr.1000 në historinë e Formula 1, e cila përkon me garën e Çmimit të Madh të Kinës, më 14 prill, që pritet të jetë një event i veçantë për këtë sport.

Kalendari i Botërorit 2019 të Formula 1

17 mars, Australi

31 mars, Bahrein

14 prill, Kinë

28 prill, Azerbajxhan

12 maj, Spanjë

26 maj, Montekarlo

9 qershor, Kanada

23 qershor, Francë

30 qershor, Austri

14 korrik, Britani e Madhe

28 korrik, Gjermani

4 gusht, Hungari

1 shtator, Belgjikë

8 shtator, Itali

22 shtator, Singapor

29 shtator, Rusi

13 tetor, Japoni

27 tetor, Meksikë

3 nëntor, Amerikë

17 nëntor, Brazil

1 dhjetor, Abu Dhabi


[ad_2]
Source link

Check Also

Ronaldo i ‘zhytur’ në pasuri, ja sa pritet të fitojë në 2019

[ad_1] TIRANË Lojtari dhe fantazisti i Kombëtares së Portugalisë, Kristiano Ronaldo me shumë gjasa do …