Monday , January 21 2019
Home / Lajme nga Maqedonia / Pas tre ditë heshtje prononcohet edhe Beogradi zyrtar për vendimin e Kuvendit në Maqedoni

Pas tre ditë heshtje prononcohet edhe Beogradi zyrtar për vendimin e Kuvendit në Maqedoni

Ministri i Jashtëm Serbisë, Ivica Daçiq, në prononcim për mediat nuk ka komentuar vendimin e Kuvendit të Maqedonisë për ndryshimet kushtetuese. Sipas tij Serbia nuk duhet të komentoj pasi që kjo është çështje e brendshme e shtetit, shkruan Meta.mk.

“E respektojmë popullin dhe organet shtetërore. Ju uroj gjitha të mirat Greqisë dhe Maqedonisë, por ato janë çështje të brendshme… Ne duam marrëdhënie më të mira,” tha Daçiç.

Sipas tij Serbia është e interesuar për stabilitet rajonal dhe se politikanët maqedonas nuk duhet të japin deklarata për dialogun në mes Beogradit dhe Prishtinës.

Duke folur për referendumin në Maqedoni dhe votimin në Kuvend, Daçiç tha se disa deputet ishin lëshuar nga burgu për të votuar dhe i pyeti gazetarët Si do të ishte marrëveshja në mes Beogradit dhe Prishtinës të miratohet në mënyrë të tillë në Serbi?

Huazuar nga

Check Also

VMRO-DPMNE akuzon pushtetin se nuk ndërmerr asgjë për ndotjen e ajrit

Partia maqedonase opozitare OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media thekson se LSDM dhe Zoran Zaev …