Saturday , January 19 2019
Home / Kuriozitete / Ja arsyeja pse thinjen flokët

Ja arsyeja pse thinjen flokët

[ad_1]

Studiuesit kanë zbuluar arsyen përse flokët thinjen në një moshë të caktuar, ndërsa po kërkonin rreth sëmundjes së kancerit.

“Edhe pse e nisëm projektin për të kërkuar rreth kancerit të tumorit, ne përfunduam duke mësuar se si flokët bëhen gri. Me këtë njohuri, ne shpresojmë që në të ardhmen të krijojmë një përbërje aktuale që të sigurojmë gen-in e nevojshëm për korrigjimin e këtij problemi” – tha Lu Le, një profesor i Universitetit të Dermatologjisë në Texas.

Sipas studimit, ai dhe disa studiues të tjerë zbuluan një proteinë të quajtur KROX20, e cila është e lidhur me zhvillimin nervor, e cila kthehet në qelizë lëkure dhe i thinj flokët.

Më pas, qelizat krijojnë një proteinë tjetër që është faktor thelbësor për pigmentimin e flokëve. Ata e provuan këtë gjë te minjtë, dhe rezultoi se nëse ata nuk do të kishin proteinat KROX20 dhe SCF, atëherë qimet nuk do të merrnin ngjyrë gri.

[ad_2]
Source link

Check Also

Dhëndri nuk e duron nusen, shikoni çfarë i bën

[ad_1] Një video e publikuar në Facebook, shfaq momentin e pakëndshëm por qesharak në një …