Monday , January 21 2019
Home / Lajme nga Maqedonia / Eurodeputeti Kovatcev: VMRO-DPMNE po tregon se nuk e njeh historinë

Eurodeputeti Kovatcev: VMRO-DPMNE po tregon se nuk e njeh historinë

VMRO-DPMNE edhe njëherë tregoi se nuk e njeh historinë dhe dëshiron të nxisë urrejtje, duke shpërndarë manipulime historike drejtë Bullgarisë, tha sot për “BGNES” eurodeputeti, Andrej Kovatcev, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Deklarata e Kovatcev i referohet konferencës për shtyp të zëdhënësit të VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovskit, në të cilin thekson se populli maqedonas gjithashtu ka qëndruar ndaj “aristokratëve dhe kolonizatorëve grekë, fashistëve gjermanë dhe bullgarë dhe bashkëpunëtorëve të tyre të brendshëm”.

“Një zëdhënës i partisë me katër shkronja OBRM flet për “fashistët bullgarë”? Mungesa e njohurive elementare të historisë rreth vendit ku ishin VMRO-të gjatë administratës bullgare të Maqedonisë apo përsëri nga kjo parti janë keqbërës ndaj Bullgarisë? Deri kur do të shpërndani urrejtje? Sa kohë do të përsërisin gënjeshtrat e titistëve dhe komunistëve bullgarë?”, tha Kovatcev.

Ai thekson se më LSDM kohëve të fundit nuk flet për “fashistët bullgarë”, ndërsa “partia motër” që i përket familjes së PPE-së padyshim nuk mund të mësohen me të, duke shtuar se më “gjenerata e dytë në udhëheqjen e partisë po rritet me manipulime historike ndaj Bullgarisë”.

Huazuar nga

Check Also

VMRO-DPMNE akuzon pushtetin se nuk ndërmerr asgjë për ndotjen e ajrit

Partia maqedonase opozitare OBRM-PDUKM, përmes një kumtese për media thekson se LSDM dhe Zoran Zaev …