Wednesday , November 14 2018
Home / Medicina

Medicina

Shqiptari, Dr. Brahim Ardolic, emërohet drejtor ekzekutiv në spitalin “SIUH” – Staten Island – New York

Shqiptari, Dr. Brahim Ardolic, emërohet drejtor ekzekutiv në spitalin “SIUH” – Staten Island – New York Nga Beqir SINA – New York City Në kete spital po ashtu sherbejnë mbi 10 mjekë shqiptar : Juliana Andrea EKG Tech, nga Shkodëra; Betim Efendija PA Surgery, nga Gjakova; Iliriana Sela PA Administration, …

Read More »

“Çmimin Mirënjohje Jetësore”- për këtë vit u nderua veteriania e arsimit shqip, në Kosovë, veprimtaria e dalluar, në SHBA, zonja Lirie Erbeli

Gratë shqiptare, u bën bashkë për të festuar 7 dhe 8 Marsin në New York Beqir SINA New York City Albana Krasniqi dhe Raza Sinanaj, u nderuan me çmimin e vitit ” Gruaja e Vitit “, dhe çmimin “Mësuesja e Vitit”, nga Organizata e Gruas Shqiptare ne Amerike – “Motrat …

Read More »

Vaji i peshkut iu mbron nga kanceri i zorrëve

Pacientët të cilët kanë konsumuar më shumë se 0.3 gram të acideve yndyrore Omega 3 të cilat gjenden në ushqimet si vaji i peshkut kanë 41 për qind më pak shanse për të vdekur nga kanceri i zorrëve. Mendohet se të rrahurat e zemrës mund të forcohen duke shtuar tabletat …

Read More »

Aparat i ri për transplantimin e mëlçisë

Edhe pse transplantime të mëlçisë janë kryer që nga viti 1963, ky mbetet një operacion i komplikuar dhe i rrezikshëm. Rreth 28 për qind e personave që marrin mëlçi të transplantuar vdesin brenda 5 viteve. Tani, një procedurë e re në Qëndrën Mjekësore të Universitetit të Pittsburgut premton shumë përsa …

Read More »

Zbulohen antitrupat që neutralizojnë virusin Zika

Një grup shkencëtarësh evropianë njoftuan sot se kanë zbuluar disa antitrupa të aftë të neutralizojnë virusin Zika, një zbulim që i hap rrugën krijimit të një vaksine kundër këtij virusi që shkakton dëmtime cerebrale tek fetusi. “Në studimet e zhvilluara në laboratorë, antitrupat mundësuan neutralizimin e Zikas dhe njëkohësisht të …

Read More »

Cili oriz është më i mirë për organizmin tonë

Sot orizi konsiderohet si një nga kulturat më të vjetra të kultivuara, ndërsa pas grurit është ndër drithërat e përhapura më së shumti. Pasi që ka efekt shumë të mirë në enët e gjakut, konsumimi i orizit mund të na ndihmojë në një varg vështirësish siç janë qarkullimi i gjakut, …

Read More »

Mposhtini viruset me ndihmën e këtyre produkteve

As vetë ne nganjëherë nuk jemi të vetëdijshëm se sa përbërje shëruese kanë ushqimet që na rrethojnë. Pikërisht ato mund të na ndihmojnë në luftimin e simptomave të viruseve. Edhe pse shumica janë të furnizuar me medikamente dhe preparate tjera farmaceutike, kurimi i këtyre dukurive mund të bëhet në mënyra …

Read More »

Tumoret absorbojnë sheqerin për lëvizje

Qelizat e kancerit janë të pangopura. Për një kohë të gjatë ato monopolizojnë një dozë të lartë të sheqerit. Hulumtuesi, Etienne Meylan dhe ekipi i tij kanë demonstruar se dy vëzhgime- apetiti për sheqer dhe sjellja “mesenchymale”- vijnë nga i njëjti mekanizëm, të paktën tek qelizat e vogla të kancerit …

Read More »