Home / Lajme nga Bota / Biznesmenet e fuqishem dibran në Nju Jork,u takuan me Presidentin Bill Clinton

Biznesmenet e fuqishem dibran në Nju Jork,u takuan me Presidentin Bill Clinton

Biznesmenet e fuqishem dibran në Nju Jork,u takuan me Presidentin Bill Clinton

Nga Beqir SINA – New York City

Mark Gjonaj :”Kjo ishte një kënaqësi e këtij, takimi, mbasi gjetëm rastin për të folur me Presidentin Klinton, mbrëmë në lidhje me atë; të ardhmen e lidhjeve tona”.

MANHATTAN NYC : Ish-presidenti Bill Clinton, i cili ishte i përfshirë fuqimisht me të gjitha kapacitetet e tij, në fushatën për gruan e tij, teksa po qëndronte ato ditë në qytetin e New Yorkut, duke udhëhequr disa mbrëmje për ngritjen e fondeve, me mbështetes të fushatës Hillary për Presidente 2016, u takua me dia lider të komunitetit , biznesmen të fuqishëm përfshirë edhe biznesmenin e njohur nga Dibra e Madhe në SHBA, Sal Rusi.

Mbrëmjes për ngritjen e fondeve, duket se i janë përgjigjuar edhe disa , shqiptarë, kështu të paktën duket edhe në fotografitë, që kishte psotuar, atë në Manhattan -NYC, gazeta Bota sot, shoqëruar me këtë shkrim i cili po përcillet sot edhe në rrjetin shoqëror Facebook.

Takimi elektoral i fushatës, për ngritjen e fondve, në New York, ishte me ish-Presidentin Bill Clinton, dhe aty kan marrë pjesë Asambleisti i shtetit, të Nju Jorkut, Mark Gjonaj, veprimtari Sal Rusi biznesmen mjaft i sukseshëm nga Dibra e Madhe në SHBA, ish kryetari i Shoqatës Atdhetare Dibra, Ilir Rusi, dhe disa shqiptarë të tjerë, veprimtarë të dalluar të komunitetit shqiptar në SHBA.

Në profilin e tij në Facebook, asamblesiti shqiptarë nga Asambleja e shtetit të Nju Jorkut, zoti Mark Gjonaj, shkruajti se :”Kjo ishte një kënaqësi e këtij, takimi, mbasi gjetëm rastin për të folur me Presidentin Klinton, mbrëmë në lidhje me atë të ardhmen e lidhjeve tona”.

Ky ishte takimi i treti, i ish Presidentit Klinton, me komunitetin shqiptarë në Nju Jork, brenda kësaj fushtate për zgjedhjet presidenciale 2016, ku kunkuronë bashkëshortja e tij Hillary Clinton.

Ish-presidenti Bill Clinton, më parë pati një takim në “Shtëpinë e Bardhë”, siç e quan shtypi njujorkez shtëpinë e biznesmenit dibran Sal Rusi, në Totenhill – Staten Island, takim ky ku morën pjesë më shumë se 300 shqiptarë, duke mbledhur rreth 400 mijë dollar në fushatën e Hillary Klintonit, katër muaj më pas gjatë një takimi në atë fushatë për gruan e tij, kandidaten demokrate për presidente, Hillari Klinton, Presidenti Klinton udhëhoqi takimin në Sallën Smith të Kolegjit të Malit Shën Vinsent -“College of Mount Saint Vincent” në zonën Riverdale të Bronx, New York.

Ku thirrjes për pjesëmarrje në atë takim iu përgjigjen rreth 1000 vetë, shumica e tyre, shqiptarë, nga të gjitha viset shqiptare, çka befasoi edhe vetë Presidentin Klinton, duke u shprehur shqiptarëve një mirënjohje të madhe.

Takimi elektoral i fushatës, në New York, kishte si folës kryesor ish-Presidentin Bill Clinton, në këtë tubim e por atë e përshëndetën edhe miku i dëshmuar i shqiptarëve, kongresisti Eliot Engel, Presidenti i Bronxit, Ruben Diaz Jr dhe Asambleisti i shtetit, të Nju Jorkut, Mark Gjonaj.

Në këtë tubim elektoral, ishin të pranishme edhe shumë figura të njohura të komunitetit shqiptarët, veprimtarë të dalluar të komunitetit shqiptar në SHBA

Check Also

Festivali i sheqerit në Gjermani, ëmbëlsoi familjen shqiptare

Pas një viti përplot shpresa e ankth, më në fund gjithçka ka përfunduar mirë me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqip Radio - Dukagjini.com
%d bloggers like this: