Tuesday , November 13 2018
Home / Lajme nga Bota / SHBA- Komuniteti Shqiptar, solidarizim me qytetarët e Dallasit- mbështetje policisë

SHBA- Komuniteti Shqiptar, solidarizim me qytetarët e Dallasit- mbështetje policisë

SHBA- Komuniteti Shqiptar, solidarizim me qytetarët e Dallasit- mbështetje policisë

July 10th, 2016

Kolegët shqiptarë nga NYPD, -Shoqatës Amerikane Shqiptare të Policisë Iliriane – “Illyrian Society of Law Enforcement”, bëjnë thirrje për ndihma për familjet e 5 policëve të vrarë ne Dallas/

Nga Beqir Sina/

DALLAS TX- Në Dallas të Teksasit, këto ditë u mbajtën manifestime solidariteti, dhe disa ceremoni lutjeje në kishat e qytetit, për 12 policët, të cilët u qëlluan me armë zjarri gjatë një proteste paqësore të mbajtur të enjten e kaluar në mbrëmje.Pesë prej policëve, që vrojtuan protestën humbën jetën, ndërkohë, që shtatë tjerë mbeten të plagosur.Sulmi ndaj uniformave blu të Dallasit, u krye nga dy snajper, njëri mbahet i arrsetur, dhe tjetri i vetëvrarë. Ngjarja, thuhet se ka marr si shkas nga dy vrasjet e policisë ndaj dy afrikano-amerikanëve, në Luiziana dhe Minesota, disa ditë më parë.

Komuniteti i Dallasit, përfshirë edhe komunitetin shqiptarë, i cili përjetojë një nga ngjarjet më të rënda të ndodhura kohët e fundiit në SHBA, me policinë – mësohet se ka treguar një solidaritet, dhe dashamirësi të jashtëzakonëshme, me uniformat blu – poliicinë, e Dallasit , ku ndodhi edhe ngjarja .

Flamujt në të gjithë vendin u lëshuan në shenjë nderimi dhe respekti në gjysmë shtize, ndërsa ndërtesa e qeverisë së shtetit të Teksasit, dhe ajo e Bashkisë së Dallasit, u ndriçuan mbrëmë tërësisht në blu, në shenjë respekti, për pesë uniformat blu që humbën jetën.

Këto ditë, përpara selisë së Departamentit të Policisë, në Dallas, mijëra qytetar u panë të vendosin në rradhë, kartolina me shënime prekse, kryenin lutje për të vrarët, vendosnin një tufë me lule të freskta, ndiznin qirinjë me ikonat e Jesus-it, vendosnin ndonjë kukull, apo balona, me shënime, ku qytetarët shprehen respektë e mirënjohje njerëzore, dhe lutje.

Qytetarët, gjitthashtu, janë duke treguar me këtë rast edhe ndihmën e tyre, për pesë policët të vrarë, tek familjet e tyre, nëpërmjet fondit ” Dallas Fallen Officer’s Foundation”

Simbas, Ylber Korçës, një veprimtar i dalluar i këtij komuniteti, banor i dallasit, thuhet se edhe komuniteti shqiptarë në Dallas, mbarë shqiptarët në Teksas, po e përcjellin me shqetësim ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë, duke treguar një solidarizim, dhe, mbështetje për poliicinë, duke iu bashkëngjitur këto ditë kësaj dhimbje të madhe për të gjithë amerikanët.

Dje, gazeta jonë mësojë se kryetari i këtij komuniteti, veprimtari i njohur shqiptarë, zoti Nazar Mehmeti – biznesmen i sukseshëm, priti në një takim ngushëllimi – duke i shprehur atij në emër të komunitetit shqiptarë, edhe Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Botë, ngushëllimet e tij – për humbjen e pesë kolegëve të vrarë”

Zoti Mehmeti, njoftohet se të hënën, ka një takim me Kryetari e Bashkisë në Dallas – zotin Mike Rawlings, ku përsëri, ai në emër të komunitetit shqiptarë, Albanian American Culture Center, dhe Albanian Heritage Community in Dallas, Texas, ka për t’i shprehur atij ngushëllimet dhe lutjet e shqiptarëve, për pesë policët e varë, dhe do të tregojë edhe një herë solidaritetin e gjithë shqiptarëve të Amerikës, për uniformat blu – dhe policinë në SHBA.

Ndërkohë, të gjithë shqiptarët e Amerikës, në medien sociale kan shprehur solidarizim dhe janë lutur për pesë policët e varë.

Policët shqiptarë në Nju Jork, thuhet se janë duke u solidarizuar me kolegët e tyre nga unifromat blu në Dallas – Teksas, madje ata kan bërë thirrje për t’ju bashkuar Fondit për Familjet e Grave të Veja -” Dallas Fallen Officer’s Foundation” , pra atyre që kan humbur bashkëshortët, nga rradhët e uniformave blu.

Zoti Ylli Dautaj, me gradën Lejtnant nga NYPD – Presidenti i Shoqatës Amerikane Shqiptare të Policisë Iliriane – “Illyrian Society of Law Enforcement”, shkruan në statusin e tij në Facebook, se 5 Zyrtarët e Policisë në Dallas janë vrarë në krye të detyrës, duke lënë pas familjet , prindëritt, gratë dhe fëmijët.

Dautaj, duke i bërë edhe thirrje kolegëve të tij, për ndihmë nëpërmjet organizatës për të ndihmuar të vejat dhe familjet e pesë zyrtarëve të Policisë, në Dallas, njofton komunitetin, dhe kolegët e tij duke thënë se :” Nëse ju doni për të ndihmuar familjet e pesë policve të vrarë, ;“Ju lutem ato mund ti bëni përmes postës elektronike, dhe mund t’i dërgoni në adresen ” Dallas Fallen Officer’s Foundation” ose kutinë postare Dallas Fallen Officer’s Foundation – 1414 North Washington Avenue Dallas, Texas 75204 – USA”

Përmes një video emocionuese në Facebook, shpërndar dje në të gjitha rrjetet sociale në internet , shfaqen qytetarët në rradhë, duke u dhënë, ngushëllime policëve, që qëndronin përjashta, oborrit të Departamentit të Policisë Dallas.

Ata kan bërë që policët shkruan shtypi amerikan, të ndihen më të mbështetur, me gjithë dashurinë, dhe respektin e madh e komunitetit të Dallasit.

Në video shihen qytetarët e të gjitha komuniteteve, të gjitha racave , duke përcjell me përqafime policët, derdhur lot e lutur për jetën e tyre, dhe duke u thënë atyre se “Policët nuk janë vetëm dhe ne qytetarët jemi këtu me ju policët e Departamentit të Policisë Dallas”.

Check Also

Zvicra e ka lënë anësh çështjen e përdorimit të antibiotikëve

Ekzistojnë gjithnjë e më shumë baktere rezistente ndaj antibiotikëve: Aktualisht, rreth 20 për qind e …

Komentoni

%d bloggers like this: