Tuesday , November 13 2018
Home / Lajme nga Shqipëria / Rrëzohet Qeveria Rama. LSI kërkon Reformën dhe qeveri teknike
Albanian Prime Minister Edi Rama speaks during a press conference announcing the candidate status for Albania to the European Union in Tirana on June 24, 2014. Albania cleared the first hurdle on its long path to European Union membership on June 24, with the EU granting candidate status on the country's fourth try. Albania has failed to win the coveted status three times since 2009. AFP PHOTO / STRINGER (Photo credit should read STRINGER/AFP/Getty Images)

Rrëzohet Qeveria Rama. LSI kërkon Reformën dhe qeveri teknike

Rrëzohet Qeveria Rama. LSI kërkon Reformën dhe qeveri teknike
2:12 – 17/07/2016

Rrëzohet Qeveria Rama. LSI kërkon Reformën dhe qeveri teknike

Ilir Meta kerkoi sakrifikimin e karrikes se tij parlamentare vetem qe Reforma te miratohet dhe te jemi korrekt me SHBA e BE e natyrisht me interesat e shqiptareve per nje drejtesi e cila nuk ka si qellim lufte e hakmarrje politike, por drejtesi per popullin. Ilir Meta vuri sot ne dispozicion doreheqjen e tij dhe te ministrave te LSI per nje Qeveri teknike ne dy rastet. Edhe nese Reforma miratohet, edhe ne rastin nese nuk votohet. Votimi duhet gjithnje me konsensus me opoziten.

Pra kerkoi me sinqeritet qe ai, Rama,Basha, Lu dhe Vllahutin te mblidhen sebashku te gjejne nje konsensus per reformen. Dhe jo te mbyllen brenda nje dhome siç kerkoi ambasadori Lu, por ne sallen e parlamentit, e cila eshte salle ku jane perfaqesuesit e popullit te votuar. Pra jo ne kulisa, por perballe qytetareve te thjeshte.

Ilir Meta ishte i qarte dhe korrekt me partneret nderkombetare si dhe me votuesit. Ai tha ose reformen ose ikim si klase politike. Meta kerkoi zgjedhje te parakohshme me nje qeveri teknike, ku te gjitha partite te kene perfaqesuesit e tyre dhe zgjedhjet te pranohen nga te gjitha palet.

Check Also

PE-ja bllokoi kërkesën e eurodeputetes “non grata”

Ministri i Jashtëm është ndalur edhe tek rasti i eurodeputetes qipriote, Eleni Theocharous, e cila …

Komentoni

%d bloggers like this: