Tuesday , November 13 2018
Home / Lajme nga Maqedonia / Pas vdekjes së Almirit 4-vjeçar nga Kumanova, Paraqitet “Garda e Iliridës”

Pas vdekjes së Almirit 4-vjeçar nga Kumanova, Paraqitet “Garda e Iliridës”

Vdekja tragjike e Almirit 4 vjeçar nga Kumanova ka shkaktuar tronditje të madhe tek popullata shqiptare si në Maqedoni poashtu edhe në vendet e rajonit.

Barbari maqedonas i cili shkeli Almirin dhe familjen e tij qëllimisht, ka nxitur reagime të shumta tek qytetarët, partitë politike, shoqërite civile dhe të tjera.

Në një komunikatë e të ashtuquajturës “Garda e Republikës së Iliridës”, thuhet se nuk do të qëndrojnë duarkryq, ndaj vrasjeve barbare të shqiptarëve.

TetovaSot jua sjell komunikatën integrale të GRI-së:

“Komunikatë nr. 13/03.07.2016.Kumanovë

Sektori i GRI për zonën e Karadakut njofton si vijon:
Qytetarë të nderuar të Republikës së Ilirides ne kemi përcjellë dhe jemi duke përcjelluar situatën politike dhe atë të sigurisë nga afër dhe ju njoftojmë se shteti sllavomaqedonas në vazhdimësi është duke provokuar në mënyra të ndryshme shqiptarët gjer në vrasjen e fëmijëve.
Huliganët vrastar sllavo-maqedonas të ndikuar nga pushteti aktual dhe bandat sllavoçetnike nga Serbia kanë vënë në sprovë bashkëjetesen ndërmjet komuniteteve, kështu që ne për herë të fundit po ia tërheqim vërejtjen edhe kriminelëve sllavomaqedonas, por edhe pushtetarëve dhe servilëve të tyre që ne nuk do të rrimë më duarkryq, edhe pse një kohë jemi larguar për shkak të arsyes dhe vullnetit të mirë që mos të krijojmë gjëra të padëshirueshme, të cilat shkojnë në disfavorin e kombit shqiptar, por si duket ky pushtet po keqpërdor edhe mirësjelljen tonë kështu që jemi të detyruar të dalim në mbrojtje të popullatës së Ilirides dhe territorit të saj, pa marrë parasysh çmimin.
Apelojme te popullata shqiptare në Ilirid që të jetë syçel dhe mos të bie në ndikimin e provokimeve të pushtetit dhe huliganëve maqedonas, por të jetë gjithmonë e gatshme që ta mbrojë pragun e shtëpisë dhe ti mbrojë fëmijët e vet nga barbaria sllave e drejtë kjo, e secilit popull në botën e civilizuar. Njëherë kërkojmë që faktori politik-shqiptar, në Iliridë të bashkohet rreth Ilirides dhe ta përcaktoj njëherë e mirë fatin e popullit sepse ndryshe nuk mund të ekzistojnë.
Nga zv.Komandat i Gardes së RI-së Bejtulla Xhemaili-Rrebeli”. /tetova1.mk

Check Also

“Monstra”, dëshmi e ekspertëve për automjetet

Procesi gjyqësor për rastin “Monstra” ka vazhduar me prezantimin e ekspertizës së makinave që dyshohet …

Komentoni

%d bloggers like this: