Saturday , October 20 2018
Home / Medicina / KUR DIGJENI NË DIELL, lyeni lëkurën me QUMËSHT dhe me këtë PËRBËRËS: Skuqja do të zhduket menjëherë!

KUR DIGJENI NË DIELL, lyeni lëkurën me QUMËSHT dhe me këtë PËRBËRËS: Skuqja do të zhduket menjëherë!

Duhet t’i dini të gjitha këto truqe për zgjidhjen e problemit, i cili mund t’ju sjellë magji verore, nëse dëshironi që të mos ju dështojë pushimi veror. Ja se si më së lehti t’i përballoni djegiet nga dielli.

Kjo recetë do t’ju sjellë lehtësim momental, ndërkaq lëkura juaj shpejt do të qetësohet dhe vetvetiu do të pushojë të ju tendosë, transmeton Telegrafi.

Për zgjidhjen instant për djegie nga dielli ju nevojiten:

– një filxhan qumësht
– një kub akulli
– një peshqir i pastër pambuku, dhe
– një enë

Procedura:

Në enë qiteni qumështin dhe akullin dhe njomeni leckën në përbërës.

Shtrydheni leckën dhe vendoseni në zonat ku ju ka djegur dielli. Vini këto fasha derisa të hetoni lehtësim të dhembjeve.

Pastaj lëkurën mund ta lyeni me losionin hidrant apo me krem.

Kjo recetë është e suksesshme, sepse albuminat nga qumështi i ndihmojnë lëkurës që të rigjenerohet, ndërsa akulli ofron lehtësim dhe ftohje të lëkurës. /Telegrafi/

Check Also

Aparat i ri për transplantimin e mëlçisë

Edhe pse transplantime të mëlçisë janë kryer që nga viti 1963, ky mbetet një operacion …

Komentoni

%d bloggers like this: