Tuesday , October 23 2018
Home / Opinione / Harta Ruse: Ohri, Shkupi, Dibra….pjesë e Shqipërisë

Harta Ruse: Ohri, Shkupi, Dibra….pjesë e Shqipërisë

Harta e mëposhtme është publikuar në rrjetet sociale, ndërsa është shfaqur si hartë e vjetër, e cila sipas publikuesve të fotos është hartë ruse.

Përveç kësaj, personat që e kanë publikuar hartën pretendojnë se ajo daton që në 1881, kur Shqipëria ishte ende pjesë e Perandorisë Osmane, raporton Hashtag.

Pjesa e kuqe pretendohet se tregonte kufijtë e Shqipërisë dhe tregon trojet që i janë shkëputur vendit tonë në periudha të ndryshme. Në këtë hartë shihet qartë se Shkupi, Ohri, Dibra, Shtipi dhe shumë qytetet tjera në Maqedoni ishin pjesë e Shqipërisë. (INA)

Check Also

Trafiku, ose sa e vështirë të jesh qytetar i thjeshtë në Tiranë!

Klementin Mile Bëra një eksperiment: nuk ndoqa asnjë edicion lajmesh dhe asnjë emision të tipit …

Komentoni

%d bloggers like this: