Tuesday , November 13 2018
Home / Lajme nga Diaspora / Rusi, propozon mbajtjen e një “Simposiumi mbi historinë e Dibrës dhe kësaj treve “

Rusi, propozon mbajtjen e një “Simposiumi mbi historinë e Dibrës dhe kësaj treve “


Rusi, propozon mbajtjen e një “Simposiumi mbi historinë e Dibrës” dhe kësaj treve “
Beqir SINA New York
“Dibranët sot janë zgjuar, dhe me plot të drejtë, kërkojnë të dinë historinë e vërtet  të tyre, të pa-tjetërsuar dhe të pa-manipuluar të Dibrës së Madhe”
qendra21063.jpg
NEW YORK : Edhe pse një muaj më parë, ai u përfshi në një debat publik në median shqiptare, ku pjesa më e madhe e komenteve e vlersuan jshatëzakonisht, zotin Rusi, pati edhe nga ata syresh – që iu kundërvunë intervistës së tij, për çështjen e emërtimit të varreve të vjetra të Dibrës së Madhe Veprimtari  njohur dibran, në Amerikë, zoti Turan Rusi, i cili tani në pension e ka ndarë jetën e tij mes Dibrës dhe SHBA, orfon një ide për zgjidhjen e problemit, sipas mendimit të tij – ai propozon mbajtjen e një “Simposiumi mbi historinë e Dibrës “- të cilin ai dhe familja e tij do t’a sponsorizojnë tërësisht financierisht.
Zoti Rusi – tha se ai me intervistën nuk kishte ndërmend të ofendote ose krikonte kërkend , por donte të i shërbente të mirës dhe se vërtetës historike, të qytetit të tyre Dibrës, dhe kësaj treve, e cila  simabs tij, “pavarësisht se është evertetë, nga ndonjëher kur thuhet ashtu si është “ vjen edhe si i hidhur” tha ai, por pësëri shumica më kuptojë dhe faleminderojë, por kishte dhe të pakënaqur, natyrisht.
Ai tha se si familje, pas kësaj ka ndërmend të financojë , kuptohet vetëm në rast se Dibra dhe dibranët, pranojnë mbajtjen e një “Simposiumi mbi historinë e Dibrës “, të cilin e inicon Shoqata Atdhetare Dibra në Nju Jork. 
  Ky siposium simbas tij – duhet bërë, duke filluar prej nga nxjerrja e materialeve që u përkasin disa çështjeve më të debatueshme të historisë së Dibrës, marr ato nga arkivat shtetërore, përgatitjet ndoshta edhe për një album voluminoz, i cili përmes dokumenteve dhe materialit fotografik, do të pasqyroje historinë e Dibrës.
 Në këtë simposium propozojë tha ai, të thirren historian, studius dhe shkrimtarë të njohur shqiptar, ku studius dhe historianët e ndershëm, të pa përfolur më parë për tjetërsim apo manipulim të historisë  – nga Dibra e Madhe, Peshkopia, Tirana, Prishtina, Tetova dhe Shkupi, diaspopra dibrane,  të përgatisin kumtesat, rreth historisë së Dibrës, për periudhën në fjalë.
 Natyrishtë, sqaron zoti Rusi, ky simposium ka për të qenë me objektiv përsa i përket debateve të shpeshta lidhur ato me historinë e asaj periudhe, sidomos atë  më të debatueshmen sot dhe që lë dyshime, dha ka nxjerr shqetësime, deri në heqjen e pllakatës, si atë :  “Të vendosjes së dy pllakatave ; atë ku përmendet Kongresi i Xhon Turqeve dhe atë me pllakën me mbishkrimin “Varreza Otomane”, e cila është sponsorizuar nga një projekt me agjencinë turke për zhvillim “TIKA”.
  Zoti Turan Rusi, në idenë e tij, për të mbajtur një siposium të tillë, propozon për tu bërë thirrje edhe çdo qytetari dibran – që ka dokumente e imazhe në shtëpi, të cilat lidhen me pjesën e kësaj historie të Dibrës, le t’i sjelle pranë njerëzëve që do të zgjidhen për organizimin e këtij simposiumi, i cili do të titullohet gjithmonë, sipas tij “Simposiumi mbi historinë e Dibrës “-
Megjithatë, ata thonë se :“Dibranët sot janë zgjuar, dhe me plot të drejtë, kërkojnë të dinë historinë e vërtet , të pa tjetërsuar dhe të pa manipuluar të Dibrës dhe kësaj treve

Check Also

Jeta luksoze e gangsterëve shqiptarë në Britani

Anëtarët e një bandë shqiptare që mendohet se shet drogë të lirë në Londër, tregojnë …

4 comments

  1. Jane te mireseardhur simpoziumet e tilla por bashkatdhetare te nderuar me e rendesishme ne kohen e sotshme do ishte nje simpoziun per rimekembjaen e Dibres, si te shpetohet ajo, pertej politikes te ngushte partiake apo sedres personale, madje me nje lidhje te re Dibra e madhe- Amerike.

  2. Ju lumte Zotri Turan Rusi ket gje te mir e te ndershmen qe e keni mar siper .Sepse Z Ruzhdi Lata le ti shitste vorezat e Fshatit te Vet ku edhe qe ka ardhur ne ate Fshat familja e tij si Izmeqar e qe e ka mar Mbiemrin e pronarit qe kan punu ati.Qe plot izmeqar e kan mar mbiemrin e Pronarit e tani zoti Ruzhdi Lata do te na e Kallzoj e te na e Ben Istorin Dibrane as qe ka Preardhje Dibre por vet nje Slev ne Fshatin e Dibres qe quet AME .Ju lumte Familja Rusi edhe qe jeni Familje e vjeter Dibrane .Do ta keni mbeshtetjen e tan Dibranve te Ndershem ju Flm shum

  3. Ju Dibran te ndershem nuk po e kuptoj pse po nervozoeni me Ruzhdi Lata .Ju ne rast se keni mundesi bjerni ma para Ruzhdiut sepse die me i investu per vete.Ky esht nje person me 7 Fetyra as qe i behet von vec barkun e koken me e rit.Por nuk po e shikoni UDBA e futi Hoxh e Kryemifty e tani prap Udba e BDI se e ben Krietar i Dibres e Krietar i Rinis.Ky person esht nje qelbesir e Kriminel i keq po ju prej atje as qe e keni njohur ma para.Eja atje e ju shiteshte si nje person i ndershem ,por se paskeni njohur mir ket qelbesir Krimineli.Tan gjerat qe i ka ber e i ka perzier Dibranet vet i ka organizuar per interesa personale qe fjala ky Kriminel ju ka vure ne paq ,por pregaditja ka qen e Ruzhdi Lata.Nje nder njerezit ma te poshter ne Diber,a spo e shikoni me kriminel tan diten rie mos po i afroet ndonji Qytetar Dibran jo se e njohin cfa personi esht.Nje person qe shef vec interesin peronal per me u be pasanik jo i ndershem cka po pritni nga ki idiot i keq Ruzhdi Lat.

  4. Pershendetje z.Turhan Rusi une u jam drejtuar edhe here te tjera,,,dhe kjo qe mendoni te beni ju eshte shume e nevojshme dhe meritoni pergezime dhe mirnjohje nga e gjithe Dibra dhe Dibranet e kudo ndodhur,,,,Dibres {Historise} se saj vertet i eshte henger haku,,,Une kam punuar ca kohe gazetare dhe di me shume se sa nje njeri i zakonshem, jane aq shume dokumente per Dibren dhe historine e saj,qe po te dalin ne drite do ndryshoje teresishte pozicioni i historise shqiptare. Por dibres,,, nuk ka patur njeri adap ti dali zot e ta vendosi aty ku i takon……Dibres i takon Krye vendi ne ane te oxhakut dhe jo ne fund ku eshte lene nga kalemxhijt e zullumqaret e rregjimeve te shkuara,,,Une edhe per Ju shtatori-dhjetore i vitit te shjkuar kam shkruiar artikuj edhe per ju e familjen tuaj nisur nga njohja e rrenjes se familjes {tone}sepse burojme nga e njejti burim ,,,Po te doni mund ti shikoni ne profilin tim ne fb me emrin Demir Rusi,,,faliminderit i dashur dhe ju uroj shendet e jte te gjate ju dhe familjes tuaj te mrekullueshme> TANI JAM BISNESMEN NE TIRANE

Komentoni

%d bloggers like this: